Marec 2024

Servis in vzdrževanje

Strokovnjak za vetrno energijo Prangl je omogočil potrebna popravila dveh turbin v vetrni elektrarni Glinzendorf.
Država:Avstrija
Kraj:Glinzendorf
Obdobje:07.03.2024 – 29.03.2024
Skrbnik:Damir Kralj

Izziv

Spravljanje pesta in lopatic rotorja na tla

Potrebna servisna dela v vetrni elektrarni Glinzendorf v Marchfeldu so zahtevala aktivno pomoč izkušenih delavcev. Pri prihajajočih delih na dveh vetrnih turbinah (zamenjava lopaticnega ležaja na eni turbini in glavne gredi na drugi turbini) je načrt zahteval dvig celotnih "zvezd", ne samo iz ekonomskih, temveč tudi časovnih razlogov.

Naša rešitev

Izkušnje štejejo

Prva vetrna turbina v vetrni elektrarni Glinzendorf je začela delovati leta 2012. Vetrno elektrarno so z leti še razširili, tako da zdaj vključuje skupaj 11 vetrnih turbin. Te turbine vsako leto proizvedejo zeleno elektriko za približno 12.600 gospodinjstev v regiji. Na dveh od teh sistemov so bila zdaj potrebna pomembna popravila. Prangl je znan kot izkušen partner v vetrni energiji, zato se naročniki tudi pri tem zelo zahtevnem projektu zanašajo na strokovno znanje podjetja.

600-tonsko dvigalo z rešetkasto roko

Za popravilo je bilo treba okoli 45 ton težko „zvezdo“ – to je pesto in lopatice rotorja – dvigniti z višine 100 metrov na dveh sistemih. To je zahtevalo uporabo dvigala z ustrezno višino kljuke, kar je pomenilo, da je bilo potrebno uporabiti 110-metrsko. Ekipa je izbrala 600-tonsko dvigalo z rešetkasto roko, ker je to najbolj primerno za to vrsto turbine. Dvigalo je zelo močno, ima dolgo roko in se hitro postavi in premika. Dvigalo z rešetkasto roko je bilo konfigurirano v skladu z zahtevami: dolžina sistema 120 metrov, protiutež 160 ton in dodatna protiutež SL 65 ton.

100 tonsko teleskopsko dvigalo na gosenicah

Če se dvigne celotna „zvezda“, eno dvigalo seveda ni dovolj. V Glinzendorfu je bilo kot pomožno dvigalo uporabljeno 100-tonski teleskopski dvigalo na gosenicah z 52-metrsko glavno roko in največjo dolžino sistema 71 metrov. Tako pri dvigovanju kot pri postavljanju „zvezde“ sta morala oba žerjava delovati v tandemu. Na ta način je „zvezda“ prvega sistema počasi prispela na tla, kjer so jo razstavili. Lopatice rotorja so bile odstranjene iz pesta, ležaji lopatic so bili zamenjani, nato pa so bile lopatice ponovno vstavljene v pesto.

Štirikratni tandem

Prenovljeno "zvezdo" so nato dvignili nazaj na svoje mesto in vgradili v turbino. Tudi »zvezda« druge vetrne elektrarne je bila dvignjena z rešetkastim dvigalom in jo skupaj s pomožnim dvigalom položila na tla. Staro, 45-tonsko glavno gred gondole so nato dvignili in nadomestili z novo. Začasno shranjeno "zvezdo" bi lahko nato ponovno vstavili v turbino. Delo je bilo končano po načrtih in vetrne turbine lahko zdaj spet služijo svojemu namenu: dobavljajo zeleno elektriko.

Dviganje s Pranglom - kjer se odličnost sreča z učinkovitostjo.
Damir KraljProjektmanager

Piškotki

Ta spletna stran uporablja tehnično nujno potrebne piškotke. Za prikaz videoposnetkov potrebujemo vaše soglasje za prenos funkcionalnih piškotkov. Z vašim privoljenjem v prenos funkcionalnih piškotkov zajemamo anonimizirane podatke o uporabniškem vedenju, da bo naša spletna stran prijaznejša uporabnikom. Za več informacij kliknite našo Izjavo o varstvu podatkov.