November 2024

Termoelektrarna

Z novim biomasnim kogeneracijskim objektom podjetja EVN naj bi daljinsko ogrevanje v St. Pöltnu postalo še bolj okolju prijazno – ob sodelovanju podjetja Prangl.
Država:Avstrija
Kraj:St. Pölten
Obdobje:23.09.2024 – 20.11.2024
Skrbnik:Christian Panzenböck
Richard Rieder

Izziv

Izgradnja kogeneracijskega objekta

Za povečanje deleža okolju prijazne energije v omrežju daljinskega ogrevanja v St. Pöltnu sta se mesto in podjetje EVN odločila za izgradnjo sodobnega biomasnega kogeneracijskega objekta na vzhodu mesta. Podjetje Prangl je bilo zadolženo za občutljive dvigalne postopke in je razvilo ustrezno rešitev, ki je vključevala natančne scenarije izvedbe ter optimalno izbiro strojev.

Naša rešitev

Optimalna oprema

Kogeneracijska naprava, ki je bila doslej uporabljena za daljinsko ogrevanje v St. Pöltnu in je stara približno 30 let ter deluje na zemeljski plin, kmalu ne bo več v uporabi. Z novim biomasnim kogeneracijskim objektom, ki je dnevno napajan z okoli 1000 kubičnimi metri sekljanih lesnih pelet, bo mogoče daljinsko ogrevanje v prihodnosti oskrbovati z vzdržljivo naravno toploto. Da bi posamezne komponente naprave za kogeneracijo lahko učinkovito in varno pripeljali na lokacijo, je bilo potrebno upoštevati posebne zahteve glede teže dviga, iztega, višine kljuke in nekoliko omejenih prostornih pogojev na terenu.

650 tonsko dvigalo na gosenicah

Dela so se začela z razkladanjem tovornjakov, ki so dostavili komponente. Mobilno gradbeno dvigalo s 88 metri iztega in podvozjem na gosenicah je prevzelo manipulacijo jeklenih delov za pripravo na velike dvige. Za podporo predhodnim delom so bili v uporabi še 250-tonski teleskopski dvigalo, teleskopski viličar, teleskopska delovna ploščad in specializirana delovna ploščad. Na gradbišču je bilo natančno postavljeno tudi 650-tonsko gosenicno dvigalo za težke dvige. Z njegovo pomočjo so najprej dvignili tako imenovane pepelnice, težke po 22 ton. Nato je sledil dvig 45-tonske parne turbine, ob prisotnosti številnih gledalcev.

Občutljiva bremena

Da bi premagali 28 metrov visoko oviro, so turbino dvignili z goseničnim dvigalom pri iztegu 50 metrov in višini kljuke 60 metrov. Težka obremenitev je bila previdno in z milimetrsko natančnostjo spuščena na svoje mesto med stenama prostora za turbino. Kasneje so sledili še dvigi skupno osem kosov, vsak težak 22 ton. Osrednji del nove naprave je ogrevalni kotel, ki je bil nato na vrsti. Kotelne stene so bile vgrajene v več dvigih, pri čemer je najtežja stena tehtala 55 ton. Končni ogrevalni kotel tehta 70 ton, dolžina znaša 23 metre, širina 4,5 metra in višina 3,5 metra.

 

 

 

4o mini

Največja natančnost

Tudi pri tem delu je bila ponovno zahtevana največja natančnost. Da bi lahko komponente postavili „točno na milimeter“, je izkušena ekipa podjetja Prangl prevzela nalogo usmerjanja. Tudi namestitev obremenitev na dvigala je izvedlo strokovno osebje Prangla, saj je zaradi asimetričnega težišča delov to nalogo postavila pred izziv. Kljub zahtevni nalogi je vse potekalo brez težav. Z novim biomasnim kogeneracijskim objektom bo od januarja 2026 proizveden ekološki električni tok za 15.000 gospodinjstev in toplota za do 30.000 gospodinjstev. Letno pa bo prihranjenih okoli 25.000 ton CO2.

Pomagamo mestu St. Pölten, da postane še bolj okolju prijazno.
Christian PanzenböckProdaja / svetovanje

Piškotki

Ta spletna stran uporablja tehnično nujno potrebne piškotke. Za prikaz videoposnetkov potrebujemo vaše soglasje za prenos funkcionalnih piškotkov. Z vašim privoljenjem v prenos funkcionalnih piškotkov zajemamo anonimizirane podatke o uporabniškem vedenju, da bo naša spletna stran prijaznejša uporabnikom. Za več informacij kliknite našo Izjavo o varstvu podatkov.