Vetrni park, 2. del
Damir Kralj
Andreas Schneid
Izziv
Postavitev vetrnih elektrarn
Podjetje Prangl je bilo odgovorno za razkladanje in 700 kilometrov dolg transport petih vetrnih elektrarn iz pristanišča Zadar na Hrvaškem do Ivan Sedla v Bosni in Hercegovini. S tem pa velikega projekta še ni bilo konec. Ekipa strokovnjakov je poskrbela tudi za predhodno namestitev in glavno montažo elektrarn.
Naša rešitev
Koordinacija na gradbišču
Optimalna koordinacija na gradbišču je bila izjemnega pomena. Sestavne dele vetrnih elektrarn, ki naj bi končno dosegle višino pesta 102,5 metra, je Pranglova ekipa na gradbišču po delih razkladala s 160-tonskim in 250-tonskim teleskopskim dvigalom. Najtežji deli so bili segmenti stolpa, ki so tehtali 65 ton, najdaljši pa so bili kraki rotorja z 72 metri. Vmesno skladiščenje je bilo treba izvesti tako, da so žerjavi lahko prevzeli komponente v pravilnem vrstnem redu in da je bilo dovolj prostora tudi za potrebne predinstalacije.
Predmontaža
Nato se je lahko začela zahtevna montaža turbin. Različne komponente so bile najprej vnaprej nameščene s 500-tonskim in 250-tonskim teleskopskim dvigalom. Sledila je montaža dveh delov stolpa, ki so ju nato dvignili na svoje mesto in trdno zasidrali s 600-tonskim dvigalom z rešetkasto roko ter 160-tonskim teleskopskim dvigalom v tandemskem dvigu. Preostali trije segmenti stolpa so bili vnaprej sestavljeni na tleh, nato pa dvignjeni na svoje mesto, s čimer je bil stolp vetrne turbine dokončan. S tem je bilo vse pripravljeno za naslednji korak.
Izjemna preciznost
Nato so sledili dvigi gondole, pogonskega sklopa in pesta, ki so jih z rešetkastim dvigalom natančno dvignili eno za drugo. Po zahtevnih montažah na vrtoglavi višini so manjkala le še krila rotorja. Vsako od njih so previdno dvignili z glavnim rumenim dvigalom in teleskopskim dvigalom ter ga z milimetrsko natančnostjo namestili na svoje mesto. Tako so postopoma dokončali vsako vetrno elektrarno. Novi vetrni park Ivan Sedlo naj bi od leta 2025 dalje, z močjo 25 megavatov proizvedel dovolj električne energije za oskrbo več kot 26.000 gospodinjstev.